Printer Friendly Version ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ (ажурирано 5. марта 2021. године) @ 5 March 2021 01:48 PM

*21. фебруара у Србију је стигло 150.000 вакцина „АстраЗенека“, које су од 23. фебруара доступне на сваком пункту за вакцинацију. (Србија је прва земља на Балкану која има ову вакцину).

Србија уз Уједињене Арапске Емирате је трећа земља која на располагању има више од три вакцине.

Србија је убедљиво прва у региону по броју вакцинисаних на милион становника, а следе Мађарска, Словенија, Румунија, Хрватска, Бугарска, Албанија и Црна Гора.

Србија је убедљиво прва у региону и по броју ревакцинисаних на милион становника, а следе Румунија, Мађарска, Словенија, Хрватска, Бугарска и Албанија.

Према укупном броју вакцинација, Србија је друга у региону, после Румуније.

Када је реч о броју вакцинација на милион становника, Србија је на седмом месту у свету - после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата, Велике Британије, САД и Малдива.

Према броју вакцинација на милион становника Србија је друга у Европи, после Велике Британије.

По броју оних који су добили другу дозу вакцине на милион становника, Србија је прва у Европи, а када је реч о броју ревакцинисаних у свету, претекла је САД и сада је четврта, после Израела, Сејшела и Уједињених Арапских Емирата.

*22. децембра стигле прве количине „Фајзер“ вакцине у Србију.

*16. јануара стигло милион доза кинеских „Синофарм“ вакцина.

*29. јануара стигло 40.000 доза руске вакцине „Спутњик Ве“. Током фебруара и марта очекује се да ће бити испоручене и остале количине, од укупно два милиона доза руске вакцине.

*9. фебруара стигао и нови контингент од 50.000 вакцина „Спутњик Ве“ из Русије.

*11. фебруара у Србију стигли и руски експерти који су са српским стручњацима разговарали како да се што пре отпочне прозиводња руских вакцина у Србији. Посетили Институт Торлак како би проценили технолошке и кадровске капацитете Института за производњу вакцине „Спутњик Ве“. Председник Вучић недавно је истакао да ће наша земља уложити у нове погоне, нову опрему која би задовољила све стандарде, а са циљем да се вакцина производи код нас. Вакцина „Спутњик Ве“ из наше земље била би дистрибуирана у регион, али и у земље Европе.

*10. фебруара, је у Србију стигло још 500.000 кинеских вакцина „Синофарм“.

*15. фебруара стигло 40.950 доза вакцине против корона вируса компаније „Фајзер–Бионтек“ стигао је у Србију.

*22. фебруара – у Србију стигло још 46.800 вакцина „Фајзер“.

*22. фебруара - допремљено још 50.000 вакцина „Спутњик Ве“.

*28. фебруара – стигао нови контингент од 100.000 доза вакцине „Спутњик Ве“ (реч је испоруци друге дозе вакцине - за ревакцинацију), с обзиром да се прва и друга доза разликују у компонентама.

*1. марта – стигла испорука 58.500 „Фајзер-Бионтек“ (то је до сада највећа појединачна испорука тих вакцина до сада).

*Договорена испорука још 500.000 вакцина „Синофарм“ чија испорука се очекује данас, 5. марта.

Закључно са 28. фебруаром, Србија је обезбедила нешто више од 2.620.000 вакцина, довољних за вакцинацију око 1,4 милиона грађана.

*Србија потписала уговоре за набавку 12.332.200 вакцина*

*4. марта, приликом званичне посете Берлину, министар спољних послова Никола Селаковић изјавио да му је шеф немачке дипломатије Хајко Мас пренео да ће Србија ускоро добити 300.000 вакцина из Ковакс програма.

У Србији је извршено 1.576.983 вакцинација против корона вируса, а 563.922 људи је добило другу дозу.

Премијерка Ана Брнабић објавила да је 4. марта вакцинисан милионити грађанин (првом дозом вакцине).

Најпре је вакцину примило медицинско особље, потом је почела имунизација корисника геронтолошких центара, потом су вакцину примили припадници МУП-а, Војске Србије и осталих безбедносних служби, представници медија….

Константно се апелује и позивају најстарији, уколико се нису пријавили да се пријаве за вакцину, обзиром да су приоритет старији од 70 година.Такође, позивају се и грађани свих старосних доба да се пријаве, јер ће се сада почети вакцинација оних који нису у приоритетним групама.

Вакцинација чланова дипломатског кора

Владa Србије међу првима у свету омогућила је и имунизацију чланова дипломатског кора.

У организацији Батута и МСП у просторијама Батута 13, 18. и 19. фебруара је вакцином „Синофарм“ вакцинисано 114 чланова дипломатског кора (појединци из амбасада БиХ, Турске, Палестине, Црне Горе, Анголе и др, као и неколико међународних организација), од близу 1.200 колико их се до сада пријавило, а носиоци су посебних личних карата (дипломатске, службене, конзуларне и др). Тиме је завршен први круг вакцинације „Синофармом“, други круг је планиран за 11. и 12. март.

23. фебруара започела је вакцинација вакцином „Фајзер“, по динамици од 100 особа дневно, што ће трајати наредних 10 радних дана (пријављено близу 1.000 особа). У овој групи је већина чланова особља и њихових породица из амбасада европских земаља, САД, Канаде, Индије, Бразила, Аустралије и др, као и канцеларија међународних организација из система УН, затим ОЕБС, НАТО, МКЦК и др.

Након завршетка ове фазе, у договору са Батутом би се приступило вакцинацији „Спутњиком“, као и „АстраЗенеком“.

Донирање вакцина земљама у региону

*14. фебруара - председник Вучић предао је премијеру Северне Македоније Зорану Заеву први контингент од 4.680 вакцина „Фајзер“, док је 24. фебруара министар Лончар предао македонском министру здравља још 3.510 доза „Фајзер“ вакцине.

*17. фебруара - Србија је донирала 2.000 вакцина „Спутњик Ве“ Црној Гори.

*У Србији је до сада вакцинисано приближно 5.000 здравствених радника из Републике Српске, и наша земља ће уступити информациони систем за вакцинацију Републици Српској како би могла да га користи када буде имала довољно вакцина.

*2. марта – председник Србије Александар Вучић уручио је председавајућем и члановима Председништва Босне и Херцеговине контингент од 5.000 вакцина компаније „АстраЗенека“ које је Србија донирала БиХ.